Nikolai sesongåpnet med ny klubbrekord – brøt 7-meteren
Nikolai Stavik Moshagen (21) ble det første i Søndre Land IL til å hoppe over 7 meter i lengde. Han brøt den magiske grensa da han hoppet 7,03 meter under Norgeslekene på Jessheim friidrettsstadion lørdag.
Stevnet var tikjemperens første konkurranse for sesongen, etter at han fikk påvist tretthetsbrudd i et bein i satsfoten i april i år. Skaden første til at mangekampsesongen med både NM og Nordisk Mesterskap passerte uten hans deltakelse.
Sju uker med ortopedisk støvel på satsfoten og sprinttrening i vann har ikke satt ham tilbake. Nå får han betalt for godt alternativt treningsarbeid gjennom de to månedene han ikke kunne belaste foten, og sesongåpnet sterkere enn han var før skaden oppsto.
7,03-hoppet kom allerede i andre forsøk. Dette er en forbedring av persen med 15 cm. Det er også en forbedring av klubbrekorden for menn senior i Søndre Land IL med fire cm. Nissi Kongolo (20) hadde den forrige med 6,99 meter, satt på Bislett for to måneder siden.
Nikolai og Nissi har skiftet på å ha klubbrekorden i lengde siden Nissi først tok den med 6,61 for fire år siden. Da hadde 6,60 vært klubbrekord i mer enn 80 år. På veien opp til dagens 7,03 meter har klubbrekorden blitt flyttet til 6,82 og 6,88 av Nikolai, før Nissi overtok den med 6,99 i sommer. De to treningskompisene har pushet hverandre framover i øvelsen, og det vil ikke overraske om begge flytter rekorden ytterligere over sjumetersstreken allerede under Junior-NM om to uker.
Før lengdekonkurransen startet var Nikolai lørdag også i aksjon i spydkast, der han perset med innpå fire meter til snaue 48 meter. Han vant seniorklassen i spydkast, mens det ble andreplass i lengde. Denne dagen gjorde det ingenting å bli slått med seks centimeter i lengdegropa av en 7.30-hopper fra Aremark.
Søndre Land IL Friidrett gratulerer med ny klubbrekord i lengde!
Se flere biler og video av 7,03-hoppet her.
Her er alle resultatene fra Norgeslekene
Edel Agnete Glomsås-Eide knuste klubbrekorden på 1500 meter. Les om det her.
Vi kommer tilbake med ytterligere omtale av Norgeslekene på Jessheim søndag ettermiddag, der åtte av klubbens utøvere er i aksjon gjennom helgen.



