• Hovedlaget
  • Fotball Senior
  • Fotball Yngres
  • Håndball
  • Friidrett
  • Ski
Søndre Land IL Friidrett
  • Link to Facebook
  • Link to X
  • Link to Youtube
  • Om SLIL Friidrett
    • Om SLIL Friidrett
      • Lov for SLIL Friidrett
      • Lov for SLIL Allianse
      • Personvern (GDPR)
    • Kontakt oss – styret
    • Bli medlem
    • Kontingent i SLIL Friidrett for mosjonsløpere
    • Friidrettsbasaren 2025
    • Grasrotandelen
    • Våre anlegg
      • Søndre Land Idrettspark
        • SLIL Friidretts utstyrhus i Søndre Land Idrettspark
        • Ordensregler for Søndre Land Idrettspark
      • Holmenbanen kastanlegg
      • Søndre Land-Hallen
  • Resultater og statistikk
    • Klubbrekorder for senior
    • Medaljer i norske mesterskap
    • Norgesmestere for SLIL Friidrett
    • Medaljevinnere i norske mesterskap
    • Ungdomslekene (13 og 14 år)
    • Internasjonalt
  • Medlemsinfo
    • Klubbavtale med MX Sport Hov Randsfjord Handel
    • Treningsavgift/kontingent
    • Kontingent i SLIL Friidrett for mosjonsløpere
    • Forsikring og lisens
    • Idrettsmedisinsk tilbud
    • Treningsstipend og treningsleir
  • Arrangementer
    • Kommende arrangementer i SLIL Friidrett
    • Aktivitetsoversikt (løpende)
    • Landstafetten
    • Hov-Løpet
    • Kontingent i SLIL Friidrett for mosjonsløpere
    • Friidrettens Dag
    • Motbakkeløpet Fra fjord til Helvete
    • Norsk friidretts sommerleir
  • Trening
    • Treningstider
    • Ungdomsgruppa
    • Friidrettsskole for barn
    • Løpegruppe
    • Løp i Norge
  • SLIL Friidrett TV
  • Lenker
    • Kvalifiseringskrav
    • NM jr 2016
      • Resultater NM jr 2016
  • Menu Menu
Blog - Siste nytt

To norgesmestere fra Søndre Land på samme dag

10. mars 2018/i NM, Norske mesterskap, Nyheter, Stevner, UM/av Sæmund Moshagen

To norgesmestere på en og samme dag! Det har aldri skjedd før i Søndre Land IL Friidrett. Lørdag vant både Fatou Camara (15) og Josue Kongolo (16) gull under Ungdoms-NM i Steinkjer. Josue smadret samtidig både kretsrekorden for Oppland i G16 og klubbrekorden for menn senior i Søndre Land IL da han løp inn til 7,14 i finalen på 60 meter.

Josue Kongolo var det nødvendige hundredels sekundet først over målstreken i finalen på 60 meter i G16.

Mens Josue vant sitt gull med ett hundredels sekunds margin, var Fatou suveren i kuleringen i J15. Hun fikk opp vinnerstøtet på 12,41 meter med 3 kilos kula allerede i første omgang, og vant med en margin på hele 1,30 meter til sølvvinneren.

Fatou Camara vant kulegull med 130 cm margin i J15.

For både Fatou og Josue er lørdagens resultater stor forbedring av personlige rekorder. Fatou forbedret PB fra i fjor med 1,26 meter. Josue senket sin PB på 60 meter med 25 hundredels sekund. Også hans forrige bestenotering var fra i fjor. Ingen av de to gullvinnerne har konkurrert tidligere denne innendørssesongen, annet enn Josue i hoppøvelser uten tilløp.

Ungdoms-NM er et offisielt norsk mesterskap fra 15 år. Fatou var således debutant på dette nivået. Sist hun støtet kule var i fjorårets innendørssesong, da hun hadde norsk årsbeste i J14. Det samme har hun nå i J15. Fatou har siden den gang flyttet til Brumunddal, og har trent litt med Moelven IL det siste halvåret. Men fortsatt er hun medlem i Søndre Land IL Friidrett og deltar på klubbens treninger et par ganger i måneden.

Josue har helt siden han begynte med friidrett for to og et halvt år siden slitt med smerter i knærne som følge av en skade fra yngre år. Han har vært under behandling for dette gjennom vinteren, og vært tilbakeholden med konkurranseaktivitet. Han har også trent tilpasset og alternativt i denne perioden. Han er derfor ikke påmeldt i hoppøvelser i Steinkjer.

Josue måtte finne seg i å ha kamerafolkene på slep etter å ha vunnet gull på 60 meter.

Josue ser lenger fram enn 2018, og det var høyst usikkert om han skulle løpe 60 meter lørdag. Avgjørelsen ble ikke tatt før etter oppvarmingen til forsøket. Han presterte allerede der ny klubbrekord for menn senior i Søndre Land IL og ny kretsrekord for G16 i Oppland med 7,23. Dette var beste tid av samtlige i forsøksheatene.

I finalen var likevel Dimnas Jonas André Ose å regne som favoritt. Han holder aldersrekorden (norgesrekord for aldersbestemte klasser) på 60 meter i G15 fra i fjor, og har løpt så fort som 7,04 tidligere i vinter. I finalen i Steinkjer var Josue ett hundredels sekund foran i mål, eller å ha ledet klarere inntil han festet blikket mot tidsuret utenfor banen de siste meterne av løpet. Da kom Ose veldig nær på slutten. Klokka viste 7,12 ved målpassering, og ble satt til 7,14 offisielt.

Caleb Kongolo for første gang over seks meter i lengde – 6,02.

Det var også andre SLIL-utøvere som gjorde det bra under Ungdoms-NM lørdag. Caleb Kongolo (18) kom til to finaler i G18/19. Han oppnådde ny PB 6,02 meter – en forbedring av gamlepersen med 9 cm – i lengde, der han ble nummer seks. Hadde hadde 8. beste tid på 60 meter i forsøket med 7,42 og ble nummer åtte i finalen med 7,44. Caleb har 7,33 fra tidligere i vinter, en til som var klubbrekord inntil den ble slått av hans egen lillebror lørdag.

Mari Askvig kom på en fin sjetteplass etter finaledeltakelse i kule i J18/19.

Mari Askvig (18) oppnådde finaledeltakelse i kulestøt J18/19, der hun ble nummer seks med et lengstetøt på 9,49 meter (4 kg kule). Dette er en snau halvmeter persen fra en uke siden, da hu satte ny klubbrekord for kvinner senior i Søndre Land IL med 9,96 meter.

Anja Ødegård var bare tre cm bak PB i tresteg

Anja Ødegård (18) oppnådde årsbeste både i høyde (1,40)  og tresteg (9,26). Resultatet i tresteg var kun tre centimeter bak personlig rekord, og det med sats langt bak planken. På 60 meter ble det 8,83 i forsøket. Her har hun 8,53 som årsbeste og 8,49 som PB.

Ungdoms-NM fortsetter søndag. Da skal Christoffer Tvinnereim hoppe høyde i G18/19, mens Josue og Caleb Kongolo skal støte kule i henholdsvis G16 og G18/19.

Her er alle resultatene fra Ungdoms-NM

 
Tags: friidrett, søndre land, ungdoms-NM, Ungdomsmesterskapet
Del dette innlegget
  • Del med Facebook
  • Del med X
  • Share on WhatsApp
  • Del med Pinterest
  • Del med LinkedIn
  • Del med Tumblr
  • Del med Vk
  • Del med Reddit
  • Del med epost
https://friidrett.slil.no/wp-content/uploads/2018/03/Gull-web.jpg 660 1296 Sæmund Moshagen https://friidrett.slil.no/wp-content/uploads/2015/04/logo_friidrett.png Sæmund Moshagen2018-03-10 18:06:282018-05-02 07:04:55To norgesmestere fra Søndre Land på samme dag
Kanskje du også liker disse
Stevne i Søndre Land-Hallen lørdag 3. mars
Gjorde seg bemerket i Ungdomslekene
Ungdoms-NM i Ulsteinvik med 7 SLIL-utøvere
Ungdoms-NM i mangekamp: Perset i alle øvelsene første dag
Aktivitetsuka fikk besøk av Gjensidigestiftelsen
Friidrettslek er godt i gang
Friidrettsjente søker vertsfamilie
Årsmøte avholdes 12. april
Ad
Ad
Ad
Search Search
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
© Copyright - Søndre Land IL Friidrett | PERSONVERNERKLÆRING
  • Link to Facebook
  • Link to X
  • Link to Youtube
Link to: Sekstett er klar for Ungdoms-NM – følg dem liv på web-TV Link to: Sekstett er klar for Ungdoms-NM – følg dem liv på web-TV Sekstett er klar for Ungdoms-NM – følg dem liv på web-TV Link to: Tre nye medaljer på Ungdoms-NMs siste dag Link to: Tre nye medaljer på Ungdoms-NMs siste dag Tre nye medaljer på Ungdoms-NMs siste dag
Scroll to top Scroll to top Scroll to top

Dette nettstedet bruker informasjonskapsler.
Ved å fortsette å navigere gjennom nettstedet, godtar du bruken av informasjonskapsler.

OKLes mer

Informasjonskapsler og personvern



Hvordan vi bruker informasjonskapsler

Vi kan be om at informasjonskapsler skal settes på enheten din. Vi bruker informasjonskapsler for å gi oss beskjed når du besøker våre nettsteder, hvordan du samhandler med oss, for å berike din brukeropplevelse, og å tilpasse forholdet ditt med nettstedet vårt.

Klikk på de forskjellige kategorioverskriftene for å finne ut mer. Du kan også endre noen av dine preferanser. Vær oppmerksom på at blokkering av enkelte typer informasjonskapsler kan påvirke funksjoner på våre nettsteder og tjenestene vi kan tilby.

Viktige nettsteds-informasjonskapsler

Disse informasjonskapslene er strengt nødvendige for å gi deg tjenester tilgjengelig via vår nettside og for å bruke noen av funksjonene.

Siden disse informasjonskapslene er strengt nødvendige for at nettsiden skal vises, kan du ikke nekte dem uten å påvirke hvordan nettstedet fungerer. Du kan blokkere eller slette dem ved å endre nettleserinnstillingene og tvinge blokkering av alle informasjonskapsler på denne nettsiden.

Google Analytics informasjonskapsler

Disse informasjonskapslene samler inn informasjon som brukes enten i samlet form for å hjelpe oss med å forstå hvordan nettstedet vårt blir brukt, eller hvor effektive våre markedsføringskampanjer er, eller for å hjelpe oss å tilpasse vår nettside og søknad for deg for å forbedre din opplevelse.

Hvis du ikke vil at vi sporer besøket ditt på nettstedet vårt, kan du deaktivere sporing i nettleseren din.

Andre eksterne tjenester

Vi benytter også ulike eksterne tjenester som Google Webfonts, Google Maps og eksterne Videoleverandører. Siden disse leverandørene kan samle inn personlige data som din IP-adresse, lar vi deg blokkere dem her. Vær oppmerksom på at dette kan redusere funksjonaliteten og utseendet til nettstedet vårt. Endringene trer i kraft når du oppdaterer siden.

Google Webfont-innstillinger:

Google Map-innstillinger:

Vimeo og Youtube videoinnstillinger:

Personvernerklæring

Du kan lese mer om våre informasjonskapsler og personverninnstillinger i detalj på vår side om personvern: PERSONVERN

Accept settingsHide notification only